مقالات

نکات مهم در خرید چمن مصنوعی که باید بدانید

نکات مهم در خرید چمن مصنوعی که باید بدانید

در همه جای دنیا به دلیل مزایای زیاد و برجسته‌ی چمن مصنوعی، خریداران بی شماری اقدام به تهیه‌ی این کالا می‌کنند. در این مقاله گروه چمنزار به این موضوع اشاره دارد که عموما به چه نکات مهمی در خرید چمن مصنوعی باید توجه داشت. برای پاسخ به این موضوع باید توجه داشت که مهم ترین نکته نیاز خریدار و کاربرد چمن مصنوعی است. به عبارت اگر شما به چمن مصنوعی فوتبالی نیاز دارید، نمی‌توانید از چمن مصنوعی تزئینی استفاده نمایید.

با توجه به این نکته مهم ترین ویژگی‌های چمن مصنوعی از نگاه خریداران عبارتند از:

نکات مهم در خرید چمن مصنوعی که باید بدانید
۱- رنگ چمن مصنوعی:
همیشه خریداران با یک پیش فرض ذهنی اقدام به خرید چمن مصنوعی می‌کنند و به هنگام خرید، این تصورات ذهنی را با چمن ارائه شده توسط فروشنده تطبیق می‌دهند. اگر چمن ارائه شده فاصله‌ی زیادی با ذهنیت آن ها از چمن طبیعی داشته باشد متقاعد کردن این دسته خریداران به یک مشکل بزرگ تبدیل می‌شود. نکته‌ی دیگر در مورد رنگ چمن مصنوعی، هماهنگی برخی رنگ‌ها با دیگر عناصر فضا خواهد بود. به واقع باید گفت هر چمنی با هر رنگی برای فضای شما مناسب نخواهد بود پس اگر خریدار فکر کند که چمن مصنوعی ارائه شده تناسبی با فضای مورد استفاده ندارد خیلی هم بی راه نگفته است.

مشاهده انواع چمن مصنوعی فوتبال

۲- ارتفاع الیاف:
از نکات مهم در خرید چمن مصنوعی که بسیار موردتوجه خریداران است ارتفاع الیاف یا همان پایل چمن مصنوعی است. عموم خریداران پروژه های مسکونی چمن‌های مصنوعی ارتفاع بلند را ترجیح می‌دهند و برعکس افرادی که شستشوی چمن مصنوعی برای آن‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است چمن های ارتفاع الیاف کوتاه تر را می پسندند. نکته‌ای دیگر که در مورد ارتفاع الیاف چمن مصنوعی حائز اهمیت است ارتباط مستقیم ارتفاع الیاف با قیمت چمن مصنوعی است به گونه ای که هرچه ارتفاع الیاف بیش‌تر باشد (در تراکم ثابت) بالطبع مبلغ بیش تری را هم برای خرید آن باید پرداخت کرد. بنابراین گروهی هستند که چمن‌های مصنوعی ارتفاع بلند را می پسندند ولی توانایی پرداخت مبلغ بالای آن را ندارند.

۳- نرمی یا زبری:
آنچه همیشه در تصور عموم نقش بسته، نرمی و لطافت چمن مصنوعی است و خریداران همیشه به دنبال نزدیک‌ترین محصول به چمن طبیعی هستند بنابراین چمن های مصنوعی نرم همیشه طرفداران بیش تری را به خود جلب می کند. عموما چمن‌هایی با ارتفاع بیش از ۲۵ میلی متر نرمی قابل قبولی را دارند و بیش تر مورد توجه هستند. نکته‌ی دیگر برش عرضی چمن‌های تولیدی است. کمپانی‌های تولید چمن مصنوعی برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی و مقاومت بیش تر در برابر ضربات، الیاف چمن مصنوعی را با اشکال V و W و … می‌سازند که این موضوع تا حدودی نرمی الیاف را کاهش می‌دهد، بنابراین سرف ارتفاع چمن نمی توان نرمی و لطافت آن را تخمین زد.

این‌ها مواردیست که بیش‌تر خریداران به آن توجه دارند اما یک متخصص در این حوزه قطعا نگاه ویژه‌تری خواهد داشت. خریداران همواره چمن هایی را انتخاب می‌کنند که از نظر ظاهری و یا قیمت توجه آن ها را جلب می‌کند اما توصیه‌ی اکید ما به خریداران توجه به ویژگی های ساختاری چمن مصنوعی است. اگر قصد خرید برای ویژگی های ظاهری باشد و توجهی به کاربری و ویژگی‌های چمن نشود خرید شما یک خرید ناموفق است و از آن جهت که چمن مصنوعی قابل ترمیم و یا تقویت نخواهد بود بسیاری از خریداران مجبور به تعویض چمن های مورد نظر خود ظرف مدت زمان بسیار کوتاهی خواهند شد.

یک مثال
برای شفاف سازی بیش تر و آگاهی شما درخواست می کنیم به مثال زیر توجه کنید:

شخصی را در نظر بگیرید که قصد دارد برای دبیرستان خود چمن مصنوعی تهیه کند همان گونه که از نام مدارس پیداست این چمن تحت بیش ترین فشار فیزیکی خواهد بود و تنها چمن های با مقاومت بالا توانایی جذب ضربات وارده و حفظ ظاهر خود را دارند. همچنین مسئله‌ی بهداشت نکته‌ی بسیار مهمی است که باید برای کاربری مدارس ( چمن مصنوعی مدرسه ) مورد توجه قرار گیرد حال این خریدار با مراجعه به فروشگاه چمن مصنوعی و ملاحظه‌ی محصولات یک چمن تزئینی با درجه‌ی کیفی پایین و یا یک چمن صرفا ارزان قیمت را خریداری می کند.

طبیعتا این محصول توانایی مقابله با فشارهای وارده را نخواهد داشت و پس از یک سال با اعتراض اولیاء دانش آموزان مواجه خواهد شد و ناگزیر به تعویض چمن و خریداری یک چمن مصنوعی با کیفیت بالا خواهد شد و تمامی هزینه‌هایی که برای خرید اول انجام گرفته سوخت خواهد شد که یکی از مهم‌ترین نکاتی هنگام خرید چمن مصنوعی می‌باشد.نتیجه‌گیری به این شکل خواهد بود که یک انتخاب متناسب با ویژگی‌ها و کاربری‌های پروژه موجب می‌شود تا مدت‌ها از خرید و انتخاب خود لذت ببرید. این موضوع در تمامی رده‌های محصولات قرار دارد؛ یادآور می‌شویم که قیمت بالا و یا قیمت پایین دلیلی بر جواب گویی محصول به پروژه‌ی شما نخواهد بود.

یک سری نکات در این بخش به شما کمک خواهد کرد تا چمن مصنوعی مناسب خود را پیدا کنید.

مشاهده تاریخچه چمن مصنوعی تزئینی

۱- ارتفاع چمن :
الف) چمن مصنوعی اگر ارتفاع کم و تراکم بالا داشته باشد
ویژگی مثبت : شستشوی آسان، یکدستی ارتفاع الیاف برای ورزشی مانند گلف، مقاومت بالاتر در برابر تردد، آشغال‌گیری پایین
ویژگی منفی : زبری بالا،ظاهر موکتی

ب) چمن مصنوعی اگر ارتفاع کم و تراکم پایین داشته باشد
ویژگی مثبت : قیمت پایین، نظافت آسان
ویژگی منفی : کوبیده شدن الیاف، دیده شدن لایه زیرین (بکینگ)

ج) چمن مصنوعی اگر ارتفاع بلند و تراکم بالا داشته باشد
ویژگی مثبت : ضربه پذیری مناسب، نرمی بالا، ظاهر طبیعی تر

ویژگی منفی : قیمت بالا، نظافت سخت

د) چمن مصنوعی اگر ارتفاع بالا و تراکم پایین داشته باشد
ویژگی مثبت : قدرت بارپذیری بالا (برای پروژه‌های فوتبالی)
ویژگی منفی : دچار سایش الیاف می‌شود، الیاف آن دچار کوبیدگی می‌شود.

البته نکاتی که در فوق گفته شد برای تمامی چمن های مصنوعی به یک شکل نخواهد بود و قطعا موارد دیگری هم دخیل خواهد بود.

۲- تراکم چمن مصنوعی
به طورکلی هر چه تراکم بالاتر باشد طول عمر چمن افزایش پیدا می‌کند و آشغال‌گیری چمن کاهش خواهد داشت. چمن های متراکم در مباحث نظافتی و شست وشو نیز گزینه های مطلوبی محسوب می‌شوند اما چمن‌هایی که تراکم آنها بسیار بالاست مانند چمن‌های با تراکم بالای ۲۵۰۰۰ دارای زبری بیشتری هستند.

۳- ساختار الیاف
به طورکلی چمن های مصنوعی دارای دو گروه الیاف هستند:
الف) فیبریلیت : مطالب مربوط به الیاف فیبریلیت را می توانید در بخش دیاگرام چمنزار ملاحظه کنید. در مورد این الیاف می توان عنوان کرد که دارای طول عمر بالا و نرمی قابل توجهی هستند. فیبریلیت یکی از بهترین گزینه‌ها برای پروژه‌های تخصصی مثل مدارس، مهدکودک‌ها و زمین‌های فوتبال، زمین‌های تنیس و … هستند. البته تنوع بی شماری در نوع بافت چمن‌های فیبریلیت وجود دارد.

ب) مونوفیلامنت: الیاف منوفیلامنت دارای تنوع بالایی در نوع ساختار هستند، که جدیدترین نسل الیاف محسوب می‌شوند. برخی مدلهای منوفیلامنتv,w,u شکل ویا تخت هستند و هر کدام از آنها تاثیرات و ویژگی‌های مربوط به خود را دارند. برای کسب اطلاعات بیش تر به بخش دیاگرام چمنزار مراجعه کنید.

نکات تکمیلی خرید چمن مصنوعی
یکی از نکات مهم در خرید چمن مصنوعی کاربرد آن می‌باشد. به‌عنوان مثال در محیط‌های پرتردد چمن‌هایی با دیتکس بالا برگزیده شود تا دربرابر ترافیک محیط دوام و عمر طولانی داشته باشند. از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده در ویژگی‌های ظاهری و فیزیکی چمن مصنوعی ارتفاع الیاف و تراکم آن می‌باشد. به عنوان مثال چمن های الیاف کوتاه اساساً برای کاربرد در ورزش‌هایی نظیر راگبی، بیس بال، گلف، هاکی، تنیس و پینت بال طراحی و تولید شده‌اند و هم اکنون در محیط های بازی کودکان، مهدکودک‌ها و اماکن آموزشی استفاده می‌شود که می‌بایست هنگام خرید چمن مصنوعی حتما در نظر گرفته شود.

 

به همین دلیل چمن های مصنوعی با ارتفاع الیاف بلند در برخی ورزش ها مانند گلف و تنیس استفاده نمی شود چرا که موجب کند شدن حرکت توپ می گردد.

 

چمن های مصنوعی را با حوصله و علاقه انتخاب کنید
دوست دارید چه حسی از مکانی که قرار است در آن چمن مصنوعی کار شود بگیرید، گاهی ممکن است در تراس خود بر روی چمن های مصنوعی بنشینید یا دراز بکشید که اگر این طور است از چمن هایی با الیاف بلند تر یا نرم تر استفاده کنید. نسل چهارم چمن‌های مصنوعی که شرکت‌های شناسنامه دار ایران وارد کننده آن هستند این موضوع را در نظر گرفته‌اند.

حتماً به هنگام خرید چمن مصنوعی تمامی خواسته‌های خودتان را به کارشناسان فروش منتقل کنید تا آنها شما را در رسیدن به بهترین چمن مصنوعی که به خواسته‌های شما نزدیک است راهنمایی کنند. لایه بستر (بکینگ) در چمن‌های مصنوعی نقش بسیار مهمی در کیفیت و افزایش طول عمر ایفا می‌کند. رشته‌های اصلی چمن مصنوعی در این بستر مستحکم و پایدار بافته شده، بنابراین مقاومت این لایه در برابر عوامل مختلف محیطی مانند رطوبت، سرمایش و گرمایش نور خورشید و نقش‌های حاصل از اصطکاک تردد، تأثیر بسیار شگرفی در ماندگاری چمن مصنوعی دارد.

لایه زیره بی کیفیت بر اثر شرایط محیطی در کوتاه‌ترین زمان دچار پوسیدگی خوردگی و در نهایت از هم پاشیدگی ساختار می‌گردد و رشته‌های چمن به سادگی کنده می‌شوند. چمنزار امیدوار است بتواند برای شما عزیزان لذت خرید چمن مصنوعی را دوچندان کند.

در نهایت از شما سپاسگزاریم که برای خواندن مقاله نکاتی هنگام خرید چمن مصنوعی وقت گذاشتید.

مقالات مرتبط:

چمن مصنوعی

چمن مصنوعی تزئینی

چمن مصنوعی ورزشی

خرید چمن مصنوعی

فروش چمن مصنوعی

قیمت چمن مصنوعی