مقالات

چرا باید چمن مصنوعی مدارس را جدی بگیریم؟

چرا باید چمن مصنوعی مدارس را جدی بگیریم؟

چرا از چمن مصنوعی در حیاط مدارس استفاده می‌کنیم؟
زنگ تفریحی را تصور کنید که کودکان با جنب و جوش فراوان به این سو و آن سو می‌دوند و مشغول تفریح و بازی هستند. در همین حیاط، زنگ ورزش دانش‌آموزان ورزش می‌کنند و در بعضی مواقع مسابقات ورزشی نیز برگزار می‌شود، امّا پوشش قالب مدارس کشور چیست؟ آیا این پوشش ایمنی کودکانمان را در برابر ضربات احتمالی ناشی از بازی و ورزش تأمین می‌کند؟ همان‌طور که می‌دانید بیشتر مدارس کشور دارای پوشش آسفالت هستند که هیچ­گونه استاندارد ضربه‌پذیری ندارد و سالانه بسیاری از دانش‌آموزان در اثر برخورد با سطح سخت دچار آسیب‌های شدید می‌شوند.

یکی از محصولاتی که طی سالیان اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است، چمن مصنوعی است. چمن مصنوعی علاوه بر ضربه‌پذیری بسیار مناسب، دارای هزینه‌ نگهداری پایین، زیبایی ظاهری و طول عمر بالایی است. این محصول، پس از نصب و اجرا، کیفیت و زیبایی محیط را دو چندان می‌کند و حس خوشی را برای دانش‌آموزان به ارمغان می‌آورد.

گروه چمنزار این بخش را برای شما تنظیم کرده است تا شما را با چمن مصنوعی در حیاط مدارس آشنا کند. در پایان این بخش، شما اطلاعات کافی در این زمینه خواهید داشت و چمن مصنوعی را گزینه‌ای منحصر به فرد برای پوشش حیاط مدرسه می‌دانید.

اهمیت انتخاب صحیح چمن مصنوعی در حیاط مدارس
برای اینکه به اهمیّت انتخاب صحیح چمن مصنوعی در حیاط مدارس پی ببریم، این بخش را با یک مثال ساده آغاز می‌کنیم. در حیاط یک مدرسه به مساحت ۲۰۰ متر ممکن است بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ دانش‌آموز در یک زمان واحد از چمن مصنوعی استفاده کنند که نسبت فضا به تعداد نفرات استفاده کننده ۳/۱ متر مربّع به ازای هر نفر است. این عدد در یک زمین چمن مصنوعی فوتسالـی به مساحت ۸۰۰ نفر و تعـداد بازیکنان ۱۰ نفر به عدد ۸۰ متر مربّع و در زمین‌های استاندارد فوتبال به مساحت ۷۰۰۰ متر و تعداد بازیکنان ۲۲ نفر به ۳۱۸ متر مربّع به ازای هر نفر می‌رسد. با این مثال ساده متوجه می‌شوید که کاربری مدرسه حتّی گاهی از کاربری‌های سنگین ورزشی هم بسیار پرفشارتر و پرترددتر خواهد بود. در نتیجه توجه به ویژگی‌های چمن مصنوعی در حیاط مدارس اهمیت بسیار زیادی در انتخاب گزینه مناسب دارد.

چند ویژگی مهم برای انتخاب مناسب چمن مصنوعی مدارس
در این بخش به­ صورت مختصر به ویژگـی‌های مهم برای انتخاب چمن مصنوعـی در حیاط مـدارس اشاره می‌کنیم، این ویژگی‌ها بسیار مهم هستند و در انتخاب چمن مصنوعی در حیاط مدارس باید در نظر گرفته شوند:

تراکم بالا ( این ویژگی به جلوگیری از کوبیده شدن زودهنگام چمن مصنوعی کمک می‌کند. همان‌طور که گفتیم کاربری مدرسه جز سنگین‌ترین کاربری‌های چمن مصنوعی محسوب می‌شود، بنابراین استفاده از چمن‌های مصنوعی با تراکم مناسب الزامی خواهد بود)
ارتفاع الیاف مناسب ( انتخاب ارتفاع الیاف مناسب به نظافت آسان و زدوده شدن راحت آلودگی‌ها کمک می‌کند. در نتیجه توصیه می‌شود که در صورت تمایل به انتخاب چمن‌های مصنوعی با ارتفاع الیاف بلند در هنگام نصب و اجرای چمن از سیلیس به عنوان پر کننده الیاف استفاده شود. مناسب‌ترین ارتفاع برای چمن مصنوعی در حیاط مدارس ارتفاع بین ۱۰ تا ۲۵ میلی‎متر است)
چمن‌های با الیاف مقاوم ( افزایش قدرت چمن مصنوعی در حیاط مدارس در برابر تردد بالا یکی از عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار بر افزایش طول عمر چمن مصنوعی است. در صورتی که الیاف چمن مصنوعی، مقاومت لازم را در برابر نیروهای فیزیکی نداشته باشند، در مدت زمان کوتاهی چمن اجرا شده دچار از هم گسستگی می‌شود و از بین خواهد رفت)
انتخاب بهترین مدارس تهران را مرور کنیم!
در این بخش می‌خواهیم به معرفی مدارسی بپردازیم که از چمن مصنوعی در حیاط مدارس خود استفاده کرده‌اند و با اینکار توانسته‌اند تغییرات شگرفی در ظاهر مدارس به وجود بیاورند و محیطی امن را برای دانش‌آموزان فراهم کنند.

چمن مصنوعی در حیاط مدرسه مصباح
مدرسه مصباح مدرسه‌ای شناخته شده در منطقه قیطریه تهران است و دانش‌آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی در این مدرسه در حال تحصیل هستند. هر مقطع تحصیلی ساختمانی جداگانه را به خود اختصاص داده است. شرکت چمنزار موفق شد در سال ۱۳۹۶  تعدادی از حیاط‌ها و زمینهای بازی این مجموعه را مجهز به پوشش چمن مصنوعی بکند. چمن مصنوعی انتخابی مسئولین این مدرسه مدل صحرا بود. چمن مصنوعی صحرا یکی از چمنهای مصنوعی مناسب مدارس است که دارای تراکم بالاست و مقاومت مناسبی در برابر تردد و فشار فیزیکی دارد. همچنین، با توجه به اینکه این چمن الیاف فیبریلیت شده‌ای دارد، انعطاف پذیری و ضربه‌گیری آن بسیار زیاد است.

مدرسه مصباح برای دو زمین بازی از چمن مصنوعی صحرا استفاده کرد که متراژ این دو زمین روی هم ۸۰۰ متر بود. این چمن با استفاده از لایه‌ ژئوتکس، به روش نیمه اسپرت نصب گردید و از مواد پرکننده سیلیس در بین برگهای این چمن استفاده گردید.

چمن مصنوعی در مدرسه شهید مهدوی
با توجه به دسترسی ساده به اینترنت و افزایش آگاهی عمومی، بسیاری از افراد با ویژگی‌های چمن مصنوعی در حیاط مدارس آشنا شده‌اند و تلاش کرده‌‌اند این چمن را به محیط‌های آموزشی وارد کنند. مدرسه شهید مهدوی یکی از مدارس به نام در منطقه ولنجک تهران است. این مدرسه روف گاردن ساختمان را برای استفاده دانش‌آموزان با چمن مصنوعی پوشش داد. این مدرسه از چمن مصنوعی به عنوان فضای سبز استفاده کرد تا بتواند فضایی دلنشین برای دانش‌آموزان ابتدایی فراهم کند. چمن منتخب این مدرسه چمن رویال بلژیکی ۲۵ میل بود که از ویژگی‌های آن می‌توان به رنگ سبز دلنشین، تراکم بالا و ضربه گیری مناسب اشاره کرد.

چمن مصنوعی در مدرسه نیما یوشیج
مدرسه نیما یوشیج یکی از مدارس شناخته شده در غرب تهران است. کفپوش حیاط مدرسه نیما یوشیج در گذشته کفپوش اپوکسی بود، اما با توجه به این موضوع که این کفپوش قابلیت ضربه‌گیری لازم برای دانش‌آموزان را نداشت و سبب بروز خسارتهای احتمالی به سلامت دانش‌آموزان می‌شد، مسئولین این مدرسه تصمیم گرفتند که از چمن مصنوعی برای پوشش حیاط مدرسه استفاده کنند.

این چمن با کفپوش اپوکسی ترکیب گردید و زیبایی بصری منحصر به فردی را ایجاد کرد. چمن مصنوعی منتخب این مدرسه چمن مصنوعی مدل مگنولیا بود. پس از پوشش سطح زمین با استفاده از این چمن در حیاط مدرسه، شرایط برای بازی انواع ورزشها مانند بازی والیبال آماده گردید. چمن مصنوعی مگنولیا یکی از بادوام‌ترین چمنهای مصنوعی برای استفاده در حیاط مدارس است. تراکم این چمن بسیار بالاست ( تراکم طولی ۲۹۰ بالاترین تراکم برای چمن مصنوعی است) و همین امر این چمن را در مقابل کوبش و نیروی فیزیکی مقاوم می‌سازد.

تمامی این مدارس بالاترین گارانتی را از سوی شرکت چمنزار دریافت کردند که برابر با ۶۰ ماه است. الیاف این محصول بسیار باکیفیت هستند و هیچ­گاه زودتر از موعد گارانتی خود نیاز به ترمیم و یا تعویض پیدا نمی‌کنند. با این وجود این گارانتی شامل تمامی مشکلات از جمله پوسیدگی، تغییر رنگ الیاف، جدا شدن بافت، و باز شدن درزها می‌شود.

 

آیا از تمامی چمن‌های مصنوعی می‌توان به عنوان چمن مصنوعی در حیاط مدارس استفاده کرد؟
پاسخ به این سوال قطعا منفی است! چمن مصنوعی در حیاط مدارس باید دارای ویژگی‌های خاصی مانند تراکم بالا و انعطاف پذیری بالا باشد. اگر تراکم چمن مصنوعی در حیاط مدارس مناسب نباشد، این چمن به زودی دچار کوبیدگی می‌شود و ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهد.  برخی از چمنهای مصنوعی بافته شده‌اند تا در فضاهای تزیینی و با تردد پایین مورد استفاده قرار گیرند. این چمنها وزن الیاف کمی دارند، در نتیجه اگر بر محلی نامناسب مورد استفاده قرار گیرند هرگز نمی‌توانند زیبایی خود را برای مدتی طولانی نشان دهند و به زودی فرسوده می‌شوند.

 

آیا چمن‌های مصنوعی فوتبالی (۵۰ میل) برای حیاط مدرسه مناسب هستند؟
درست است که چمن مصنوعی در حیاط مدارس برای بازی فوتبال نیز مناسب است، اما ساختار این چمن با ساختار چمن مصنوعی که به طور ویژه برای زمینهای ورزشی و حرفه‌ای طراحی می‌شود متفاوت است. اگر می‌خواهید از چمن مصنوعی در حیاط مدراس استفاده کنید، این چمن باید متراکم باشد و همین امر سبب می‌شود این چمن نیازی به استفاده از مواد پرکننده مانند گرانول نداشته باشد.

مشاورین در طی جلسات مشاوره با مدیران مدرسه به این موضوع تاکید می‌ورزند که اگر قرار است کل حیاط مدرسه با چمن مصنوعی پوشیده شود، بهتر است از چمنهایی استفاده شود که نیازی به مواد پرکننده ندارند. اما در چمنهای مصنوعی فوتبالی با ارتفاع الیاف ۵۰ میلیمتر باید گرانول در بین برگهای چمن مصنوعی تزریق شود تا استحکام این چمن بالا رود. به همین دلیل استفاده از چمن مصنوعی فوتبالی در حیاط مدارس جایز نیست، مگر آنکه قسمتی از حیاط مدرسه به ورزش فوتبال اختصاص یابد.

 

تابدین‌جا به معرفی ویژگی‌های چمن مصنوعی در حیاط مدارس پرداختیم. گروه چمنزار گروهی تخصصی و حرفه‌ای است که در زمینه فروش و نصب چمن مصنوعی در فضاهای مختلف تزیینی و ورزشی فعالیت دارد. شما می‌توانید با مشاورین چمنزار در ارتباط باشید و از  مشاوره‌های رایگان این مرکز در خصوص انواع چمن مصنوعی، نصب آنها و طراحی فضا بهره ببرید.

همچنین، با توجه به همه گیری بیماری کرونا و تعطیلی برخی مدارس، تامین بودجه برای چمن مصنوعی در حیاط مدارس به چالش بزرگی برای بسیاری از مسئولین مدارس تبدیل شده است. گروه طرحی را با عنوان گام سبز برای استفاده از چمن مصنوعی در حیاط مدارس در نظر گرفته است و شرایط ویژه‌ای را در بخش تسهیلات پرداختی به مسئولین محترم مدارس ارائه می‌دهد. برای اطلاع از ویژگی‌های این طرح با مسئولین گروه در ارتباط باشید!

مقالات مرتبط:

چمن مصنوعی

چمن مصنوعی تزئینی

چمن مصنوعی مدارس

چمن مصنوعی مهد کودک