مقالات

قیمت و خرید چمن مصنوعی فوتبال

چمن مصنوعی فوتبال چیست ؟

ورزش کردن یکی از بهترین سرگرمی های بشر از دیرباز تاکنون بوده است . وسایل و امکانات ورزشی از قدیم تاکنون با تغییرات و پیشرفت های زیادی همراه بوده است . ورزش فوتبال همیشه یکی از پرطرفدارترین ورزش ها بشمار میرفته و به همین سبب زمین های فوتبالی در سراسر جهان به تعداد زیادی احداث میگردد . استفاده از چمن طبیعی برای کف زمین فوتبال یکی بهترین گزینه هایی بود که میشد استفاده کرد . اما بدلیل نگهداری های سختی که داشت و خشکسالی و کم ابی هایی که در اکثر کشورها بوجود امد باعث شد که متخصصان این حوزه بفکر یک کفپوش جایگزین برای این زمین ها باشند . به همین دلیل تولید چمن های مصنوعی مورد توجه قرار گرفت .

چمن مصنوعی نوعی کف پوش میباشد که شباهت بسیار زیادی به چمن طبیعی دارد و همانند موکت و فرش در کارخانه تولید و رول میشود . در هر مکانی که امکان کاشت چمن طبیعی وجود نداشته و یا دشوار باشد میتوان این نوع چمن را مورد استفاده قرار داد .

هزینه چمن مصنوعی فوتسال

تاریخچه چمن مصنوعی فوتبال

دانستن اینکه چمن مصنوعی اولین بار در کجا و در چه سالی مورد استفاده قرار گرفت میتواند جالب باشد . در سال ۶۰ میلادی در یکی از ورزشگاه های شهر آمریکا از این نوع چمن استفاده شد . این شهر که هیوستون نام داشت بدلیل داشتن شرایط نامساعد اب و هوایی مانع از رشد مناسب چمن طبیعی میشد و نگهداری از آن را سخت کرده بود . همین امر سبب شد که به فکر نصب چمن مصنوعی بیفتند . انجام این پروژه با استقبال زیادی روبه رو شد و باعث شد که تولیدات چمن مصنوعی و نصب آن رونق پیدا بکند .  اما چند سال بعد به دلیل تولید محصولات بی کیفیت توسط برخی کمپانی ها سبب شد که دید مردم نسبت به این قضیه تغییر بکند . دریغ ازینکه پایه و اصول کار مشکلی نداشت و فقط مشکل از تولید محصولات بی کیفیت بود که در برابر تابش افتاب به سرعت دچار تغییر رنگ و پوسیدگی میشدند .

بدنبال این موضوع بعد از نصب زمین چمن مصنوعی مشاهده شد که آب در برخی نقاط جمع میشود و همین امر سبب میشد که به بازیکنان آسیب بزند . اما لیگ آمریکا در سال ۱۹۴۷ اعلام کرد که چمن مصنوعی هیچ مشکلی ندارد ولی باید یک سری تغییرات در نصب این نوع زمین ها صورت گیرد تا مشکل تجمع آب رفع شود . برای حل این مشکل زهکش هایی در زیر چمن های مصنوعی تعبیه شد که توانست مشکل تجمع آب را حل کند و بعد از آن سازمان فیفا اجازه نصب چمن مصنوعی برای زمین های فوتبالی را تایید کرد .

در ادامه مطلب نکاتی را ذکر می کنیم که قطعا کمک خواهد کرد که ابهامات شما را در مورد چمن مصنوعی فوتبال و نصب آن برطرف کند .

ویژگی چمن مصنوعی فوتبال

وقتی صحبت از ویژگی میشود یعنی چمن مصنوعی باید خصوصیاتی در خود داشته باشد تا بتواند خواسته هایی که بازیکنان روی زمین در حین بازی دارند را برآورده کند . شاید از بازیکنان سوال شود ک اولین انتظارشان از زمین استاندارد چیست اکثر پاسخ ها به مسطح و انعطاف پذیری زمین اشاره بکند . پس مهمترین ویژگی که چمن مصنوعی باید داشته باشد نرمی آن میباشد . به همین خاطر سازمان فیفا تراکم چمن و ارتفاع الیاف را بالا برد . با بالارفتن تراکم و ارتفاع الیاف چمن نرم تر میشوند . اما این تنها کاری نبود که فیفا انجام داد بلکه مواد پر کننده سیلیس و گرانول نیز برای بالابردن استقامت و انعطاف زمین استفاده کرد .

اما مسطح بودن زمین نیز یک امر بسیار مهمی میباشد که به زیر سازی برمیگردد . در زمان قدیم بیشتر از زمین های بتنی و آسفالتی استفاده میکردند اما امروزه فیفا این نوع زیرسازی را برای زمین های بالای ۸۰۰ متر منسوخ کرده و بیشتر از زیر سازی unbound استفاده میکنند . چرا که هم انعطاف بیشتری دارد و هم سرعت عبور آب را چندین برابر میکند .

چمن مصنوعی فوتبال

مزایا و معایب

مزیت های چمن مصنوعی فوتبال

امروزه با بحران کم آبی مواجه هستیم و نبود آبیاری مناسب برای چمن طبیعی باعث شده است که کاشت چمن و ایجاد فضای سبز کمرنگ تر شود . از طرف دیگرچمن طبیعی نیاز به رسیدگی و نگهداری های چند منظوره دارد که هزینه بردار است . اما در مقابل چمن مصنوعی هیچ کدام از این دردسرها را ندارد . نیازی به آبیاری ، کود دهی ، سم پاشی ، هرس کاری و . . . ندارد . در واقع هرینه های نگهداری چندین برابر پایین تر می آید . چمن طبیعی در برابر تابش شدید افتاب زرد رنگ و خشک میشود اما چمن های مصنوعی بدلیل اینکه توسط ماشینهای پیشرفته تحت فشار و دمای بالا تولید میشود به هیچ عنوان تغییر رنگ نمیدهد . بنظر همین شرایط کفایت میکند تا بتوانیم آنرا به عنوان بهترین کفپوش برای زمین های فوتبالی انتخاب کرد .

در زمین هایی که چمن طبیعی کاشت میشود قطعا در هنگام بارندگی های شدید با مشکل تجمع آب و گل شدن زمین مواجه میباشند ولی در زمین های مصنوعی با اجرای زیر سازی unbound این مشکل حل شده است . از طرف دیگر خوده چمن های مصنوعی دارای زهکش هایی میباشد که آب از داخل آنها عبور میکند و جنس الیاف به گونه ایست که به هیچ عنوان آب را به خود جذب نمیکند و باعث میشود تمام آب به زمین منتقل شود .

دلایلی ک باعث میشود چمن مصنوعی را انتخاب کنیم

 • تراکم و انعطاف بالا
 • عدم رنگ پریدگی در برابر تابش افتاب
 • کاهش چشم گیر هزینه های نگهداری نسبت به چمن طبیعی
 • طول عمر بسیار بالا
 • مقاوم در برابر سرما و گرما

معایب چمن مصنوعی فوتبال

پیش از آنکه زیرسازی unbound برای زمین های فوتبال توسط فیفا تایید شود ، مشکل تجمع عبور آب در برخی زمین ها وجود داشت که دردسرهای زیادی برای بازیکنان ایجاد میکرد . اما بعد از اجرای این زیرسازی و وجود زهکش ها در چمن های مصنوعی مشکل تجمع آب حل شد . مشکلی دیگری که وجود دارد ایجاد گرما توسط چمن مصنوعی در فصل های گرم سال خصوصا در مناطق گرمسیر در اثر تابش مستقیم افتاب میباشد .

در فصل های تابستان که چمن در معرض تابش مستقیم افتاب قرار دارد الیاف چمن داغ میشوند جوری که در هنگام ظهر که تابش افتاب بیشتر میشود نمیتوان پای برهنه روی الیاف گذاشت و حرارت زیادی به خود میگیرد و بهتر است در ساعات اوج گرما بازی روی آن صورت نگیرد و در ساعات خنک تری انجام شود . البته ناگفته نماند معمولا فقط در فصل تابستان شاهد همچین قضیه ای هستیم ، که با آب پاشی زمین در ساعات خاصی میتوانید این حرارت را تا حدودی از بین ببرید . آب پاشی در ساعاتی که افتاب مستقیم به چمن میتابد و اوج گرما پیشنهاد نمیشود بهتر است که قبل از ظهر یا بعدظهر انجام شود .

مقایسه کیفیت بازی در زمین چمن مصنوعی و طبیعی

وقتی یک زمین فوتبال با چمن طبیعی احداث میشود دارای چمن بسیار شاداب و یکدستی میباشد و بازی کردن داخل چنین زمینی قطعا حس خوبی به بازیکنان میدهد و آسیب پذیری بازیکنان پایین است . اما اگر نگهداری بموقع و منظم انجام نپذیرد و ابیاری و کود دهی و هرس کاری زمین بخوبی انجام نشود بمرور کیفیتش را از دست میدهد و قطعا چمن بی کیفیت به بازیکنان آسیب خواهد زد . دانه های چمن طبیعی را نمبتوان بصورت یکدست رشد داد چرا که خودرو هستند و قابل تنظیم نیستند و همین امر سبب میشود که زمین کامل یکدست نباشد . اما الیاف چمن مصنوعی بصورت کاملا یکدست بافت شده و هیچ گونه پستی بلندی در سراسر زمین مشاهده نمیشود . چمن های مصنوعی در حد امکان بسیار نزدیک به چمن های طبیعی تولید میشوند و میتوان حس نرمی و انعطاف پذیری را بخوبی روی زمین حس کرد . البته لازم به ذکر است که برای انکه زمین چمن مصنوعی فوتبال طبق استاندارد های لازم نصب گردد نیاز به زیر سازی اصولی دارد که یکدست و منعطف و دارای شیب مناسبی باشد .

چمن مصنوعی فوتبال

رابطه بین بازیکن و چمن مصنوعی

بازیکنان همواره شاخه اصلی زمین فوتبال هستند و ارتباط بین انها با چمن یک رابطه مستقیم و حساس میباشد . بازی در یک زمین با کیفیت همواره برای بازیکن لذت بخش میباشد . در کنار تمام فاکتور های نصب زمین , باید جلوگیری از اسیب پذیر بازیکنان ملاک اول باشد . برای یک بازیکن به هیچ وجه خوشایند نیست که هنگام استارت زدن و دویدن پایش سر بخورد و یا به زانوانش فشار وارد شود . به همین دلیل باید زمین طبق استاندارد های فیفا نصب گردد و میزان مواد پرکننده سیلیس و گرانول به تناژ لازم به زمبن تزریق شود تا از بروزهمچین اتفاق هایی جلوگیری شود. قطعا نصب چمن مصنوعی طبق استاندارد ها رضایت بازیکنان را بدنبال خواهد داشت.

استانداردهای لازم برای چمن مصنوعی فوتبال

هر کار نویی وقتی تازه وارد بازار میشود نیاز به زمان دارد تا با ازمون و خطاهایی ک انجام میگیرد به بالاترین سطح از کیفیت خودش برسد. وقتی که در دهه ۶۰ میلادی اولین زمین چمن مصنوعی در امریکا نصب شد کم و کاستی هایی مشاهده میشد که نشان میداد زمین از استاندارد های خود فاصله دارد. اما با تجربیاتی که به مرور زمان با نصب زمین های ورزشی بدست می امد و با روی کار آمدن دستگاه های مدرن تر و پیشرفت تکنولوژی زمین های چمن مصنوعی فوتبال توانستند به استاندارد های امروزی برسند.

چمن های نسل سوم یعنی چمن هایی که امروزه بافت میشود در بالاترین سطح استاندارد قرار دارند چرا که تمام آزمون و خطا ها را پشت سر گذاشته تا به این نقطه رسیده است. اما چه فاکتور هایی به این نسل از چمن ها اضافه شده که توانسته اند استاندارد های لازم را کسب کنند :

 • داشتن دیتکس بالا یا همان وزن الیاف
 • بالاتر بردن ارتفاع الیاف
 • داشتن بکینگ چند لایه
 • تراکمی متناسب با میزان سیلیس و گرانولی که میخواهد تزریق شود( تراکم چمن به گونه ای بافت میشود که بتوان سیلبس و گرانول را به اندازه لازم تزریق کرد )
 • اجرای زهکش در بکینگ چمن برای خروج آب

دلیل تایید چمن مصنوعی توسط فیفا

شرکت های مختلفی در سراسر جهان در زمینه تولید و نصب چمن مصنوعی فعالیت میکنند که همه انها دارای کیفیت یکسان نمیباشند. بنابراین فیفا به عنوان یک مرجع کامل جهانی یک کیفیت و استاندارد برای نصب و تولید تعریف کرد.

برای آنکه یک زمین چمن مصنوعی فوتبال توسط فیفا تایید شود باید چندین مرحله پشت سر بگذارد. چمنی که در کارخانه بافت میشود ابتدا در ازمایشگاه های فیفا مورد بررسی قرار میگیرند. فاکتورهایی که در ازمایشگاه مورد بررسی قرار میگیرند مواد شیمیایی تشکیل دهنده ، فاصله های بافت الیاف ، مقاومت و کشسانی الیاف میباشد.  اگر آزمونشان در آنجا با موفقیت انجام شد ، پس از آن به سراغ نصب میروند. وقتی زمین نصب شود میزان استحکام آن در اثر فشار پای بازیکنان و همچنین دوام چمن را در شرایط مختلف اب و هوایی مورد آزمون قرار میدهند. البته قبل از نصب چمن باید زیرسازی نیز طبق اصول و استاندارد ها انجام پذیرد چرا که بدون زیرسازی درست نمیتوان انتظار نصب چمن استاندارد داشت.

چمن مصنوعی ورزشی

 

سربلندی چمن مصنوعی فوتبال

طبق مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته است ، با توجه به فعل و انفعالاتی که روی چمن مصنوعی و نصب آن صورت گرفته و در نتیجه چندین سال تجربه و آزمون خطا و رسیدن به استاندارد مناسب ، چمن مصنوعی توانسته است اتفاقات خوبی را به ثبت برساند. اتفاقاتی شامل گسستگی کمتر عضلات ، کاهش اسیب به مفاصل ، کاهش آسیب دیدگی های در ناحبه مچ و مفصل زانو.

آسیب دیدگی که یک معضل در فوتبال میباشد ، چمن مصنوعی توانسته از این ازمون با موفقیت بیرون آید.

طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی

چمن مصنوعی فوتبالی یک طول عمر مشخصی ندارد و بسته به یک سری موارد میتواند از ۵ تا ۱۵ سال عمر داشته باشد. در این بخش به شما خواهیم گفت که چه مواردی میتواند طول عمر را تغییر دهد.

نسبت به میزان ساعت هایی که از زمین استفاده میشود از طول عمر چمن نیز کاسته میشود. پس اگر در روز ببشتر از حد مجاز که معمولا ۵ الی ۶ یاعت در روز میباشد استفاده سود قطعا چمن شما زودتر از حد معمول دچار اسیب میشود. مورد دیگر تابش مستقیم افتاب میباشد. هر چقدر این تابش بیشتر باشد قطعا به الیاف اثر لیشتری میگذارد و عمر چمن شما پایینتر می آید. که معمولا در مناطق گرمسیر شاهد این قضیه هستیم. پیشنهاد میشود که در ساعات داغ ، کمتر از زمین استفاده شود و کمی که از تایم ظهر گذشت زمین را آب پاشی کنید.

رول های چمن مصنوعی در هنگام نصب با چسب به یکدیگر اتصال میشوند. اگر نصاب حرفه ای نباسد و بدرستی بندهای چمن به یکدیگر متصل نشوند ، بعداز مدتی بازی از هم جدا شده و باعث میشود چمن اسیب ببیند.

زمین چمن مصنوعی نیاز دارد که هر از چند گاهی که بازی روی ان انجام میشود فرچه بخورد. وقتیکه زمین تحت فشتر پای بازیکنان قرار میگیرد الیاف چمن در لابه لای یکدیگر فرو میروند. فرچه زدن باعث میشوداین الیاف به حالت اولیه برگشته و از طرف دیگر مواد پرکننده چمن نیزدر بین الیاف ریکاوری میشود.

بطور کلی نکات زیر در طول عمر چمن مؤثر میباشند:

 1. مدت زمانی که در طی روز از زمین استفاده میشود
 2. میزان تشعشع نور خورشید و اشعه uv
 3. میزان کیفیت نصب چمن
 4. فرچه زدن زمین بوسیله دستگاه

چه نوع چمن مصنوعی فوتبالی بخریم که دوام بیشتری داشته باشد؟

شرکت های زیادی وجود دارد که چمن های متفاوتی را تولید میکنند که همه این محصولات دارای کیفیت یکسانی نمیباشند. اما چه دلایلی وجود دارد که باعث میشود کیفیت چمن تغییر بکند. تراکم ، دیتکس ، چندلایه بودن بکینگ و نوع الیاف از جمله مواردی است که کیفیت چمن تاثیر گذار میباشد.

هر چقد تراکم بالاتر باشد ، چمن مرغوب تر و نرم تر میباشد. تراکم بالا به معنی ببشتر بودن الیاف چمن میباشد. از طرف دیگر نیز هر چقدر دیتکس چمن بالاتر باشد کیفیت چمن بالاتر میرود. دیتکس چمن به معنی ضخامت الیاف میباشد.

شاید مشاهده کرده باشید که برخی از چمن ها سنگین تر از برخی دیگر است. دلیل اصلی این موضوع چند لایه بودن بکینگ یا همان لایه زیرین که الیاف روی آن بافت میشود میباشد. چمن های با کیفیت دارای بکینگ چندلایه میباشند.

خرید چمن مصنوعی فوتبال

کمپانی های مختلفی وجود دارند که چمن های متنوعی را تولید میکنند ، که جنس و کیفیت هر کدام متفاوت و قیمت هر کدام بسته به تراکم و ارتفاع الیاف و جنس بکینگ متغیر است. میزان هزینه ای که برای خرید چمن نیاز است بستگی به متراژ زمین و همچنین نوع چمنی که انتخاب میکنید دارد. امروزه ایران قابلیت تولید چمن های فوتبالی در کیفیت ها و مدل های مختلف را دارد و همین امر سبب شده تا بتوان این محصول را با قیمت های مناسبتر به دست مصرف کننده رساند.

 

 

ویژگیهای چمن مصنوعی مناسب برای زمین های فوتبالی

 

مشخصات فنی چمن مصنوعی فوتبالی

چمن مصنوعی زمین های فوتبال مدام در معرض فشار پای بازیکنان قرار دارد.  به همین خاطر جنسشان مستحکم تر از سایر چمن ها تولید میشود که بتواند در برابر این فشار مقاومت کند. یکی از مهمترین قسمت های چمن بکینگ یا همان لایه زیرین آن میباشد. این بکینگ میتواند در تعداد لایه های مختلف از جمله ۲, ۳ و ۴ لایه تولید شود. این محصول باید دارای ویژگیهای دیگری باشد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

دیتکس چمن مصنوعی فوتبال

دیتکس به زبان ساده به معنی وزن الیاف چمن میباشد. که هر چقد میزان آن بالاتر رود قطعا کیفیت چمن نیز بالاتر خواهد رفت. برای این ویژگی فیفا عدد هایی مشخص کرده است که برای زمین های فوتبالی دیتکس بین ۱۲۱۰۰ تا ۱۴۵۰۰ میباشد. این دیتکس برای هر عدد از الیافیست که در بکینگ بافت شده است.

بکینگ و نکاتی که راجع به آن باید دانست

لایه زیرین یا همان بکینگ چمن مهمترین قسمت آن است که الیاف روی آن بافت میشود. بکینگ معمولا بین ۲ ، ۳و ۴ لایه تولید میشود. به نسبت حجم بازی و فشاری که به چمن وارد میشود میتوانید چمن با بکینگ مناسب را استفاده کرد. جنس این لایه ها از پروپیلن میباشد. بین هر لایه یک بستر ماتریس مانند قرار میدهند و سپس لایه بعدی قرار میگیرد.

رابطه بین خروج آب و بکینگ :

تجمع آب بر روی چمن میتواند مشکلات فراوانی را به بار آورد. به همین خاطر برای خروج آب از روی چمن در قسمت بکینگ کار هایی صورت میگیرد که بتوان آب را عبور داد.

بکینگ نفوذپذیر نقطه ای

در این نوع بکینگ نوع پوشش از نوع پلی اورتان میباشد که سوراخ هایی با فاصله های معین در آن ایجاد میشود که آب غقط از آن قسمت ها عبور میکند.

بکینگ نفوذ پذیر یکپارچه

در این نوع بکینگ که از لایه های نبافته میباشد آب بصورت یکپارچه از تمامی نقاط خارج میشود در بکینگ این مدل از پارچه های نمدی استفاده شده است.

ارتفاع الیاف

ارتفاع الیاف در چمن های مصنوعی فوتبالی بین ۵۰ تا ۶۰ میل میباشد. یکی از بارزترین تفاوت های این مدل چمن با مدل های دیگر در همین میزان ارتفاع میباشد. دلیل بالا بودن این ارتفاع ایجاد فضای مناسب برای تزریق سیلیس و گرانول میباشد. چرا که اگر ارتفاع کمتر باشد میزان حجم سیلیس و گرانول پایین تر خواهد آمد و عمر چمن نیز کمتر خواهد شد.

نصب چمن مصنوعی فوتبال

 1. بعد از انکه زیرسازی اماده شد اولین مرحله پهن کردن لایه ژئوتکستایل میباشد. این لایه که حالت نمدی دارد از جنس پلی پروپیلن میباشد. کارایی آن انعطاف پذیری و نرم کردن زیر چمن میباشد و به جذب آب نیز کمک میکند.
 2. بعد از اینکه لایه نمدی را به طور کامل پهن کردیم نوبت به باز کردن رول های چمن میرسد. عرض رول ها معمولا ۴ متری میباشد و تمام رول ها در کنار یکدیگر باز میشوند. در لبه های هر رول اضافاتی وجود دارد که باید آن اضافات بریده شود و لبه های رول ها با یکدیگر فیت شوند.
 3. بعد ازاینکه رول ها را به طور کامل باز کردیم باید به سراغ چسباندن لبه ها و اتصال ها بکنیم. به منظور این کار باید از نوارهای اتصال و چسب پلی اورتان و یا همان چسب های دو جزئی استفاده کرد. به این صورت که نوار ها را که معمولا در عرض ۲۰ یا ۳۰ سانتی هستند در زیر لبه های چمن ها پهن میکنیم و روی آن چسب را ریخته و صاف میکنیم و سپس با دقت زیاد لبه های رول های چمن را به یکدیگر متصل میکنیم.
 4. تزریق سیلیس مرحله بعد میباشد. شن سیلیس که بصورت دانه های ریز میباشد و وظیفه آن سنگین کردن چمن و بالابردن استحکام آن میشود را باید بوسیله دستگاه در روی چمن پخش کرد و بوسیله دستگاه فرچه زنی سیلیس را به داخل الیاف انتقال داد. میزان سیلیس مورد استفاده در هر متر مربع از ۱۷ تا ۲۵ کیلو متغیر میباشد. این میزان بسته به دیتکس و تراکم و ارتفاع الیاف چمن مورد استفاده دارد.
 5. تزریق گرانول : بعد از تزریق سیلیس نوبت به گرانول میرسد ، که کار آن بالا بردن انعطاف پذیری و همچنین استحکام چمن میباشد. در هر متر مربع ۴ الی ۷ کیلو گرانول استفاده میشود. بعد از تزریق گرانول چمن مصنوعی بوسیله دستگاه فرچه زنی شانه میخورد و تمام گرانول در لابه لای الیاف جابجا میشود.
 6. بعد از اینکه تمام این مراحل انجام شد به سراغ خط کشی میرویم. خط کشی با رنگ روغنی سفید انجام میگیرد و متناسب با اندازه زمین ابعاد محوطه های جریمه و وسط زمین خط کشی میشود.

 زیرسازی چمن مصنوعی فوتبال

یکی از مهمترین مراحل آماده سازی زمین چمن مصنوعی ، اجرای زیرسازی میباشد. چرا که پایه کار زمین میباشد و اگر نامطلوب باشد به هیچ عنوان نمیتوان زمینی استاندارد داشت ، حتی اگر نصب چمن مصنوعی به بهترین شکل صورت گیرد.

زیر سازی معمولا به دو صورت انجام میگیرد :

 • زیر سازی unbound یا ناپیوسته

این روش جدیدترین و استاندارترین روش زیرسازی میباشد و مورد تایید فیفا قرار گرفته است. در این روش از چندین لایه در زیر چمن استفاده میشود. به اینصورت که پس از اماده سازی بستر خاک و جدول کشی یک لایه بادامی به قطر ۱۰ الی ۲۰ سانتیمتر روی سژح خاک ریخته و صاف میشود و روی آن به ضخامت ۵سانتیمتر نخودی تزریق میشود. سپس به وسیله تراز و ریسمان کشی سطح نخودی شیب بندی و صاف میشود. بعد از آن زمین بوسیله غلتک مستحک و صاف میشود و اماده نصب چمن میباشد.

 • زیرساری سخت :

منظور از زیرسازی سخت همان بتن یا آسفالت میباشد. این روش قدیمی میباشد و معمولا در زمین های با متراژ بالا دیگر منسوخ شده است. همانطور که از اسم آن مشخص است زیر چمن از جنس بتن سخت و یا آسفالت است وچمن روی آن پهن میشود. در این روش حتما باید از نمد مابین بتن و بکینگ چمن استفاده شود تا انعطاف پذیری بالاتر رود و از آسیب پذیری لایه زیرین چمن جلوگیری شود.

مقایسه زیرسازی آنبوند و سخت :

در زیرسازی unbound سرعت خروج آب بسیار بالاتر است و آب مستقیم از محل خودش به زیر چمن و از زیر چمن به زیر شن انتقال میابد ولی در زیرسازی سخت آب پس از عبور از چمن نیاز است که بر اساس شیب بتن و یا آسفالت به کناره های زمین رفته و از آنجا خروج یابد.

تفاوت دیگر این دو نوع زیرسازی در انعطاف پذیری آنهاست. در unbound انعطاف پذیری بسیار بالاتر است چرا که فضاهای خالی مابین نخودی این امکان را میدهد که در زیر پای بازیکن احساس نرمی ایجاد شود و از طرف دیگر همین بالا بودن انعطاف پذیری باعث میشود فشار و عکس العمل کمتری از طرف زمین به پای بازیکن وارد شود و آسیب پذیری به زانو و مچ پا را به طرز چشم گیری میکاهد.

مدت و هزینه اجرای زمین چمن مصنوعی

نصب و اجرای زمین چمن مصنوعی کاری بسیار حرفه ای و دقیق میباشد و نیاز به فاکتورهای زیادی دارد تا بتوان یک زمین فوتبال استاندارد را اجرا کرد. تیم افرا چمن مفتخر است با داشتن چندین سال تجربه نصب در داخل و خارج از کشور بهترین کیفیت نصب را طبق استاندارد های لازم به خدمت شما ارائه نماید.

مدت زمان اجرای چمن بستگی به متراژ زمین دارد ولی اگر بخواهیم براساس ۱۰۰۰ متر بسنجیم ، میتوان گفت نصب کامل چمن مصنوعی به این متراژ معمولا ۳ الی ۵ روز به طول می انجامد.

هزینه چمن نیز به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. از جمله نوع چمن ، متراژ زمین و میزان مصالحی که قرار است استفاده شود. که معمولا هزینه نصب چمن مصنوعی فوتبال به همراه مصالح از متر مربع ۲۵۵ الی ۲۹۵ هزار تومان متغیر میباشد.

روش نگهداری از چمن مصنوعی فوتبال :

نگهداری از چمن مصنوعی همانند چمن طبیعی دردسر ندارد ، اما به هر حال برخی نکات وجود دارد که برای نگهداری از چمن باید رعایت شود تا بتوان همیشه زمین چمنی مرغوب و با کیفیت داشت. چرا که داشتن چمنی شاداب همیشه برای بازیکن لذت بخش خواهد بود و آسیب پذیری را نیز پایین تر خواهد آورد.

تمیزکاری چمن : باید همیشه آشغال هایی که روی چمن ریخته میشود تمیز شود. این آشغال ها میتواند شاخ و برگ ، خاک و کثیفی های کفش های بازیکنان ، ته سیگار و. . . باشد و همچنین باید از ورود افراد با کفش های گلی روی زمین جلوگیری شود.

شستسوی چمن : چمن را هر از چند گاهی با آب و در صورت امکان با ضدعفونی کننده تمیز کنید. شستشو با اب هیچ گونه آسیبی به زمین نمیزند.

چمن مصنوعی ورزشی

منع تردد در روزهای سرد و برفی :

در زمستان و روزهایی که برف روی زمین یخ زده از تردد خودداری کنید و بگذارید که برف آب شود و یا با پارو در جهت خواب الیاف چمن برف را از روی زمین کنار زده و سپس تردد کنید.

برای نگهداری زمین یک سری وسایل وجود دارد که در بهتر انجام دادن این امر به شما کمک خواهد کرد :

 واترجت :

دستگاهی است که آب را با فشار پرتاب میکند. برای شستشوی درست و اساسی میتوانید از این وسیله استفاده کنید. ولی باید با زاویه آب را بپاشید که سطح الیاف تمیز شود و بصورت مستقیم آنرا به سمت الیاف نگیرید چرا که باعث میشود سیلیس و گرانول به بیرون ریخته شود.

دستگاه فرچه زنی :

بعد از مدتی بازی و فشار پای بازیکنان الیاف به داخل همدیگه گره خورده و ایستایی خود را از دست میدهند. به همین خاطر نیاز است که الیاف چمن مجددا فرچه بخورد که دوباره سیلیس و گرانول جابجا شده و الیاف شادابی و ایستایی را بدست آورند. چند ماهی یکبار باید از این دستگاه استفاده کرد که طول عمر زمین بالاتر رود.

ابعاد زمین چمن مصنوعی فوتبال :

امروزه زمین های چمن مصنوعی فوتبالی در اندازه های مختلف در سراسر کشور نصب میشود. اندازه زمین میتواند به نسبت فضایی که هست متفاوت باشد، پس الزامی نیست که حتما زمین فوتبال در یک اندازه مشخص احداث شود. زمین های ورزشی را میتوان در هر اندازه ای که می خواهید نصب کنید ولی فاکتوری که زمین را به استاندارد نزدیک تر میکند مستطیل شکل بودن آن است. یعنی اندازه های طول و عرض با یکدیگر اختلاف داشته باشد. که معمولا این اختلاف میتواند بین ۱. ۵ تا ۲ برابر باشد. به فرض مثال اگر زمین ۱۰۰۰متر باشد میتوان ابعاد ۴۰ در ۲۰ را برای محوطه اصلی یعنی داخل زمین و متراژ باقی مانده را به حاشیه زمین اختصاص داد. برای زمین های بزرگتر نیز میتوان ابعاد طول را از ۹۰ تا ۱۲۰ متر و عرض را از ۴۰ تا ۶۰ متر در نظر گرفت.

قیمت چمن مصنوعی فوتبالی :

قیمت چمن مصنوعی فوتبالی به پارامتر های متفاوتی بستگی دارد. از جمله این پارامترها ارتفاع الیاف ، تراکم ، دیتکس ، تعداد لایه های بکینگ و جنس نخ و مواد مصرفی میباشد.

ارتفاع چمن های مصنوعی فوتبالی از ۳۵ تا ۶۰ میلی متر میباشد. چمن های با ارتفاع ۳۵ متر معمولا برای زمین های مینی فوتبال و همچنین زمین هایی که حجم بازی روی انها کم میباشد مناسب است. هر چقد حجم بازی بالاتر رود و برای زمین هایی که حداقل دو تیم ۵ نفره بازی میکنند ، نیاز است که ارتفاع بالاتر از ۴۰ برود. هر چقدر ک ارتفاع بالاتر رود قیمت نیز بالاتر خواهد رفت. ارتفاع الیافی که امروزه مورد استفاده قرار میگیرد معمولا ۵۰ میلیمتر میباشد که برای همه زمین ها مناسب است.

تراکم چمن مصنوعی هر چقدر بالاتر برود قطعا کیفیت چمن بهتر و به نسبت قیمت نیز تغییر خواهد کرد. ولی تراکم باید در حدی باشد که بتوان از مواد پرکننده سیلیس و گرانول نیز به اندازه کافی استفاده کرد. برخی از چمن های مصنوعی هستند که تراکم بسیار بالایی دارند و نیازی به مواد پرکننده ندارند اما قیمتشان نیز به نسبت سایر چمن ها بالاتر میرود. اما معمولا تراکمی که امروزه مورد استفاده قرار میگیرد ۱۴۰ گره میباشد.

تعداد لایه های چمن قابل سفارشی سازی است و میتوان بر اساس نیاز مشتری ۲ یا ۳ لایه تولید شود. در زمین هایی که حجم بازی نرمالی دارند ۲ لایه هم برای زمین مناسب میباشد ولی اگر حجم بازی بالاست و تحت فشار ریادی قرار دارد بهتر است از بکینگ ۳ لایه استفاده شود.

جنس الیافی که بافت میشود نیز در قیمت چمن تاثیرگزار میباشد. در زمان های گذشته قبل از اینکه ایران در زمینه چمن های مصنوعی دست به تولید بزند ، این محصول را وارد میکردیم و به مرور که این تکنولوژی و علم آن در ایران گسترش یافت موفق به تولید این محصول شدیم و روز به روز روند کیفیت چمن روبه افزایش است. این امر سبب شد که قیمت چمن به نسبت چمن وارداتی بسیار بصرفه تر باشد.

پرفروش ترین چمن مصنوعی فوتبالی :

چمن مصنوعی مونوفلامنت چمنی است که امتحان خود را در جای جای ایران پس داده است. با بیش از صد ها نصب این مدل چمن ، دیگر میتوان با خیال راحت گفت که یکی از بهترین مدل ها و پرطرفدارترین به حساب می آید. انعطاف بالای این چمن و برگشت پذیری سریع الیاف از بهترین مشخصاتش است. این چمن در ازمایشگاه های مختلفی نیزمورد آزمایش قرار گرفته که با موفقیت پشت سر گذاشته است. اگر از لحاظ سابقه و تجربی نیز بخواهیم بسنجیم ، چندین سال است که تیم نصب باتجربه و حرفه ای سبزینه پوش این مدل را در اکثر مناطق ایران با شرایط آب و هوایی متفاوت نصب کرده و تایید میکند.

تفاوت چمن مصنوعی فوتبالی و تزئینی :

 • ارتفاع الیاف : ارتفاع الیاف در چمن های مصنوعی فوتبالی بیشتر از تزیینی است. دلیل آن هم ببشتر بودن فشار و تردد در این مدل هاست. پس نیاز است که ارتفاع بیشتر باشد که انعطاف پذیری بالاتری داشته باشند.
 • مواد پرکننده : در مدل فوتبالی نیاز به مواد پرکننده سیلیس و گرانول میباشد ولی در تزیینی این مواد نیازی نیست.

نحوه تهیه چمن مصنوعی فوتبالی از سبزینه پوش :

در زمان های گذشته متراژ های مشخصی برای زمین های فوتبالی تعریف شده بود و بر اساس همان متراژ زمین را اماده نصب میکردند. اما امروزه با وجود تولیدات داخلی میتوان زمین را در هر متراژ دلخواهی نصب کرد. کافیست متراژ دقیق زمینتان را محاسبه کرده و بر اساس همان نقشه چمن مصنوعی مخصوص به همان زمین بافته میشود. اما باید دانست که چمن مصنوعی فوتبالی با تزیینی متفاوت است و نیاز به زمان دارد تا بر اساس نقشه دلخواه بافت شود. این زمان میتواند یک الی سه هفته زمان ببرد.

مزیت دیگری که تولیدات داخلی دارد ، بافت خط سفید داخل چمن میباشد که بسیار دقیق خط های سفید داخل چمن بافت میشود و نیازی به برشکاری نمیباشد.

قبل از خرید باید یک سری نکات مورد بررسی قرار بگیرد. توصیه میشود پیش از خرید حتما با مشاورین سبزینه پوش در ارتباط باشید. اما این نکات چیست :

 • بازدید محل : زمین حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد و نقشه ای که میخواهد برای زمین نصب شود را بر اساس متراژ زمین ترسیم کرد.
 • بررسی زیرسازی : زمین اگر نیازی به زیرسازی داشته باشد باید قبل از هر کاری زیرسازی آن را آماده کرد.
 • عقد قرارداد و فرستادن نقشه جهت بافت چمن.

مقالات مرتبط:

چمن مصنوعی

چمن مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی فوتسال